• ۰۲۱-۶۶۷۵۰۰۴۲ - ۰۲۱-۶۶۷۱۱۶۰۵

  info@petrojoosh.com

 • تهران ، خیابان حافظ، خیابان سرهنگ سخایی، کوچه سادات شریف ، نبش کوچه میرزایی ، پلاک ۱۲ ، زنگ ۳ ، طبقه دوم

 • Open 09:00 am

  Close 05:00 pm

اخبار و مقالات

اخبار و مقالات

  تیم اقتصادی دولت دوازدهم کارآمدتر می‌شود

  قوی‌ترین بانک‌های جهان هم وقتی مردم سپرده‌هایشان را بیرون بکشند ورشکست می‌شود و ما باید در جهت آرامش این فضا اقدام کنیم.
  سخنگوی دولت تاکید کرد: اگر ۲۹ اردیبهشت به عنوان نماد ملی نام‌گذاری شود، پاسخ سپاه پاسداران نمادی از اقتدار ملی است.


  به گزارش عصر خبر، محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه با اشاره به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش گفت: اگر ۲۹ اردیبهشت به عنوان نماد ملی نام‌گذاری شود، پاسخ سپاه پاسداران نمادی از اقتدار ملی است.


  او تاکید کرد: اقدام سپاه امنیت منطقه را تامین می‌کند و نشان داد جمهوری اسلامی ایران همواره امنیت منطقه را در صدر برنامه‌هایش دارد و کشورهای منطقه باید خوشحال باشند.


  امیدواریم با وحدت ملی بتوانیم زمینه افزایش امنیت کشور را فراهم کنیم


  سخنگوی دولت ادامه داد: از راهنمایی مقام معظم رهبری، حمایت‌های دولت و فعالیت‌های نظامی سپاه و سربازان گمنام اما خوشنام باید قدر‌دانی کرد و خرسند بود و با وحدت ملی شرایط را برای ادامه راه فراهم کنیم.


  او اعلام کرد: از تمامی راهنمایی‌هایی که مقام معظم رهبری داشتند و حمایت‌هایی که از سوی دولت انجام شد و همچنین رشادت‌هایی که برادران عزیزمان در سپاه انجام دادند، قدردانی می‌کنیم.


  نوبخت گفت: در کنار این فعالیت‌های نظامی، فعالیت‌های امنیتی نیز از سوی نیروهای امنیتی کشور انجام شد و سربازان گمنام حضرت امام زمان (عج) نیز توانستند با شناسایی کانون‌های تروریستی و برخورد با آن‌ها، اقدامات انجام شده را تکمیل کنند که باید خدا را شاکر باشیم و ان‌شاءالله با وحدت ملی بتوانیم زمینه افزایش امنیت کشور را فراهم کنیم.


  بهبود شاخص‌های آسیب‌های اجتماعی نسبت به سال گذشته


  سخنگوی دولت با اشاره به این‌که در جلسه قبل به برخی موفقیت‌های اقتصادی اشاره شد، به مسائل اجتماعی پرداخت و گفت: آسیب‌های اجتماعی ازسوی مقام معظم رهبری شناسایی شد و به این جهت جلساتی با ایشان برگزار شد و در ادامه نیز شورای اجتماعی برای برنامه‌ریزی در این رابطه تشکیل شد.


  او با اشاره به برگزاری جلسه شورای اجتماعی به ریاست رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: از آن‌جا که شاخص‌هایی برای عملکرد این شورا تهیه شده، این شاخص‌ها نسبت به وضعیت سال گذشته بهبود یافت.


  رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: در حوزه خشونت شاخص‌هایی در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ بیانگر مبارزه با خشونت است که بر این اساس در حوزه قتل با ۷ درصد، در بحث نزاع و درگیری‌های جمعی ۱۵درصد و درمورد شرارت‌ها نیز با کاهش ۲۵ درصدی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ همراه شدیم.


  ماموریت ۱۰ دستگاه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی


  سخنگوی دولت اضافه کرد: درخصوص مباحث اخلاقی آن‌چه که مربوط به مزاحمت برای نوامیس بود، با ۲۲درصد کاهش، درمورد بحث حجاب و عفاف با ۱۷ درصد و درخصوص مسائل ناموسی نیز با ۸ درصد کاهش روبرو بودیم و این درحالی بود که آمار مربوط به سرقت نیز با ۳ درصد کاهش در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ روبرو بوده است.


  نوبخت با بیان این‌که در شورای اجتماعی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، نسبت به شناسایی عوامل و دلایل اقدام شد، خاطرنشان کرد: در این شورا به ۱۰ دستگاه مختلف ازجمله آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهزیستی، سپاه، بسیج، نیروهای انتظامی، وزارت کشور و ... ماموریت‌هایی را محول کردیم که امور را پیگیری کنند.


  او اضافه کرد: همچنین در سال ۹۵ مبلغ ۲۴۷۷ میلیارد تومان به این ۱۰ دستگاه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی تخصیص یافت که آثار آن را در شاخص‌های خشونت و مفاسد اخلاقی که عمدتاً با کاهش روبرو بود، شاهد بودیم و نشان می‌دهد اگر سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توانیم نسبت به کاهش آن امیدوار باشیم.


  تخصیص ۱۰ هزار میلیارد برای حل مشکل برق استان خوزستان


  نوبخت ادامه داد: البته در حال حاضر راضی نیستیم زیرا بهتر باید باشد. روز گذشته ماموریتی از سوی دولت ابلاغ شد که من به همراه وزیر نیرو سفری به استان سیستان و بلوچستان داشتم.


  او افزود : رییس‌جمهور وزیر نیرو را مامور کردند تا وضعیت استان بررسی شود، وزیر گزارشی تنظیم کردند که در جلسه هیات دولت ارائه شد.


  نوبخت گفت: هزار و ۶۲۲میلیارد تومان برای آب و ۱۷۵ میلیارد تومان برای برق در نظر گرفته شد تا مشکل این منطقه حل شود.


  او همچنین گفت: حدود ۱۰ هزار میلیارد از اسفند ماه برای مشکل برق استان خوزستان در نظر گرفته شد که از طریق مناقصات واگذار شد و تا ماه رمضان برطرف شود.


  سخنگوی دولت در ادامه در خصوص پیام رییس‌جمهور به امیر قطر گفت: این پیام راجع به مسائل منطقه بود، کشورهای حاشیه خلیج فارس به هیچ وجه از عربستان حمایت نخواهد کرد.


  فعالیت موشکی ما قابل مذاکره نیست


  او در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه فکر نمی‌کنید این عملیات موشکی پاسخی هم به افرادی بود که مدعی بودند برجام توان موشکی ما را محدود کرده است، گفت: این روکرد گزاره نادرستی بود، برجام محدود‌کننده فعالیت‌های موشکی ما نبود ، برجام صرفا برای مسائل هسته‌ای بود که از این قابلیت هسته‌ای برای فعالیت‌های نظامی بهره‌برداری نشود که نشد.


  نوبخت تاکید کرد: سیاست‌های موشکی غیر قابل مذاکره است و دکترین دفاعی ما دست از این فعالیت‌ها نمی‌کشند و بازهم می‌گویم فعالیت موشکی ما قابل مذاکره نیست. رییس‌جمهور صریح‌ترین نظر راجع به فعالیت‌های موشکی سپاه و نیروهای مسلح اعلام کرد.


  او گفت: دولت بارها اعلام کرده است که فعالیت‌های موشکی غیر قابل مذاکره است مخصوصا با آمریکایی‌های روسیاه، ایران همیشه به دنبال امنیت در داخل مرزهایش بوده است که البته این مخل امنیت همسایگان نبوده است. دولت با تمام توان از فعالیت‌های موشکی سپاه و نیروهای مسلح دفاع خواهد کرد .


  از بانک مرکزی توقع کنترل موسسات مالی را داریم


  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مورد آخرین وضعیت موسسه ثامن هم گفت: با عنایت به اینکه بانک مرکزی اطلاع‌رسانی کرد، دو تعهد بانک مرکزی در کنار دیگر تعهداتش مشخص بود یکی سازمان‌دهی موسسه‌هایی که از مجوز برخودار نیستند. در این راستا ما دو مجوز لازم و کافی داریم؛ از بانک مرکزی توقع کنترل داریم.


  سپرده‌گذاران موسسه ثامن نگران نباشند/ پول آن‌ها محفوظ است


  او گفت: با اقدام بانک‌ها و موسسات می‌توان قدرت‌ آن‌ها را افزایش داد این اقدامات می‌تواند آثاری روی سپرده‌ها داشته باشد و طبیعی است که سپرده ‌گذاران نگران باشند. من از این فرصت استفاده می‌کنم و به همه عزیزانی که در این موسسه سپرده دارند می‌گویم نگران نباشند. در هرجای دنیا اگر همه باهم به بانک مراجعه کنند بانک مزبور توانایی پرداخت نخواهد داشت اما این عزیزان نگران نباشند و پول آن‌ها محفوظ است.


  نباید این رویه را پیش گرفت که بمب بر سر مردم بریزیم


  نوبخت با اشاره به اینکه سیاست اقتصاد مقاومتی مبنای سرمایه‌گذاری خارجی است، گفت: در رابطه با قطر هم همین است. البته باید تلاش کنیم که قطر بحران را پشت سر بگذارد و این روش خشن و غیرمنطقی باید کنار گذاشته شود. نباید این رویه را پیش گرفت که بمب بر سر مردم بریزیم. این کار با رفتار داعش فرقی ندارد که بمب بر سر مردم بریزند یا خودشان را در میان مردم منفجر کنند. وضعیت بدی در برخی کشورهای مسیحی اتفاق افتاد که اسلام‌گریز شده‌اند و وظیفه جمهوری اسلامی سنگین‌تر است تا چهره رحمانی اسلام را نشان دهد.


  با حمایت‌های مستشاری عراق را کمک می‌کنیم


  او درباره سفر رییس‌جمهور عراق به کشورهای منطقه گفت: رابطه ما با عراق در جمع کشورهای همسایه ممتاز است و در سه عرصه قابل بیان است؛نخست برادری و دینی به خاطر عتبات عالیات و مشهد مقدس که رفت و آمد مذهبی و دینی داریم، سپس مرز مشترک که بهترین روابط اقتصادی را می‌توان با این کشور داشت و عرصه سوم یک فعالیت مشترک برای مقابله با تروریسم است که ما با حمایت‌های مستشاری آن‌ها را کمک می‌کنیم.


  سخنگوی دولت تاکید کرد: مسیر هموار از سوی عراق به سمت سوریه وجود دارد که یک نوع برادری به وجود آوردهبه همین جهت ابزار امیدواری می‌کنیم که در بحث بهبود این ارتباط‌ها،  روابط منطقه‌ای داشته باشیم.


  طرح تحول سلامت نیازمند بازبینی است


  رییس‌سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در مورد طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم گفت: درباره استمرار طرح تحول سلامت باید گفت این طرح به انجام خواهد رسید، ما از منابع مختلف طی سه سال گذشته بیش از ۴۸هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم که در رفاه مردم موثر بوده و در دولت دوازدهم هم ادامه پیدا خواهد کرد.


  او گفت: در دو سال گذشته عرصه بزرگتر شد که شاید می‌شد با اقدامات دیگر کاهش هزینه داشته باشیم، از این جهت نیازمند یک بازبینی هستیم که سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت کار و رفاه اجتماعی به یک توافق رسیدند .


  رییس‌جمهور بهترین گزینه‌ها را برای کابینه انتخاب می‌کند


  سخنگوی دولت درباره کابینه دوازدهم هم تاکید کرد: گمانه‌زنی‌ها در همه ادوار تا کابینه شکل بگیرد وجود دارد که طبیعت کار است اما تردید نکنید رییس‌جمهور که درصدد است مطالبات مردم را پاسخ دهد قطعا بهترین گزینه‌ها را انتخاب خواهند کرد البته با رهنمود و سیره رهبری که به همه دولت‌ها کمک کرده‌اند.


  اولویت شورای اجتماعی بای رسیدگی به برخی مصادیق آسیب‌های اجتماعی


  او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه فرهنگ ازدواج از بین رفته برنامه دولت چیست، گفت: اگر این تحولات غیرمطلوب اجتماعی وجود نداشت مقام معظم رهبری شخصا برای این موضوعات ورود نمی‌کردند پس نشان می‌دهد باید در این زمینه در سطح عالی اقدام شود.


  نوبخت تاکید کرد: تشکیل شورای اجتماعی با ریاست رییس‌جمهور نشان از اهمیت آن دارد، در مجموعه‌ای از مصادیق آسیب‌های اجتماعی تعدادی از اولویت برخوردار شدند که ازدواج جز همین موارد است.


  سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم فقر مانع ازدواج است باید آن طرف را دید که تمکن مالی باعث طلاق او شده است، پس باید به دیگر موارد نگاه کرد. در هیمن راستا هم شورای اجتماعی تصمیماتی گرفت که باعث کاهش جرایم می‌شود.


  بانک مرکزی به جای دامن زدن به دلخوری‌ها، رفع نگرانی کند


  نوبخت درباره ورشکستگی برخی بانک‌ها گفت: بانک مرکزی مرجع نظارتی بر بانک‌ها است. بانک مرکزی باید به صورت ایجابی عمل کند و در رفع مشکلات موسسات مالی اقدام کند، قصد ما تعطیل کردن آنها نیست بلکه رفع مشکلات است، بانک مرکزی به جای دامن زدن به دلخوری، باید رفع نگرانی کند.


  او گفت: به همین جهت ادغام موسسات خودش در جهت رفع دلهره‌هاست. بانک مرکزی بگوید این خوب است و آن بد است که چه بشود. بانک مرکزی باید مشکلات را حل کند. اگر بانک مرکزی آنها را رها کند نمی‌توان اقدام کرد ، این بانک باید درست عمل کند که در حال حاضر انجام می‌دهد. بانک مرکزی باید قبل از این که مردم متوجه شوند اقدام کند. البته رسانه‌ها هم باید درست اطلاع‌رسانی کنند قوی‌ترین بانک‌های جهان هم وقتی مردم سپرده‌هایشان را بیرون بکشند ورشکست می‌شود و ما باید در جهت آرامش این فضا اقدام کنیم.


  اگر نقض برجام صورت گیرد ما هم قوه عمل داریم


  نوبخت در بخش دیگری از صحبت‌های خود یادآور شد: درخصوص تحریم‌ها باید قبول کنیم که هیات حاکمه آمریکا حتی قبل از برجام نظرش را اعلام کرده و متوجه شدند که به تنهایی نمی‌توانند برجام را لغو کنند، که البته نوع نگاهشان به برجام تغییر نکرده است.


  او گفت: خوشبختانه در زمینه لغو برجام یک هیات ناظر بر برجام در نظر گرفته شده که اگر اقدامات خارج از موازین برجام بود ما حق اعتراض داریم. البته از آن جایی که به طرف مقابل اطمینان نداریم، اگر نقض برجام صورت گیرد ما هم قوه عمل داریم.


  سخنگوی دولت با بیان اینکه مرجع تصمیم‌گیرنده در این زمینه آژانس است، گفت: در حال حاضر آمریکا در جایگاهی قرار گرفته که ناقص برجام و حامل سیاست‌های جنگ‌طلبانه است. برجام یک عرصه برد برد بود که امیدواریم این انسجام ملی نشان دهد فعالیت‌های نظامی ما غیرهسته‌ای است.


  قول دادیم که تا پایان خرداد ماه پرداخت‌های فرهنگیان انجام‌شود


  او درباره وضعیت معلمان حق‌التدریسی گفت: ما دنبال این هستیم که شان فرهنگیان حفظ شود، ما منابع را دو برابر کردیم و مرحله به مرحله در جهت پاسخگویی اقدام کردیم. ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پرداخت کردیم، اما بعداز ۹۰ روز همکاران ما در آموزش و پرورش گفتند که بدهی دارید که ما ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بازپرداخت کردیم.


  نوبخت تاکید کرد: روی سخن ما با همکاران نیست بلکه با مدیریت آموزش و پرورش است، گفتند معلمان گفته‌اند که ورقه صحیح نمی‌کنیم که می‌دانم این سخن معلمان نیست. ما قول دادیم که تا پایان خرداد ماه پرداخت‌ها صورت بگیرد. رییس‌جمهور نشان دادند که نسبت به فرهنگیان ارادت دادند. فرهنگیان برای ما بسیار مهم و محترم هستند و تاخیر در پرداخت‌ها دلیل بر بی توجهی نیست.


  رییس‌سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی درباره واردات گندم هم گفت: ما سال گذشته امکان صادرات گندم را پیدا کردیم، ما ترجیح می‌دهیم علیرغم قیمت ارزان، گندم از داخل گندم خریداری کنیم.


  او در مورد گروگان‌گیری در آبهای عربستان عنوان کرد: این افراد تعدادی از صیادان ما هستند، البته می‌دانید که دستگاه‌ها امکان خطا دارند که وارد آب‌ها شوند.


  حمله موشکی سپاه با اطلاع شورای عالی امنیت ملی بوده است


  نوبخت در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه آیا رییس‌جمهور به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی در در جریان حمله موشکی سپاه بوده است، گفت: حمله موشکی سپاه با اطلاع شورای عالی امنیت ملی بوده است. تنبیه تروریست‌ها از سوی سپاه پاسداران قطعا به درستی بوده است. قطعا اقدامات سپاه درمسیر منطقی صورت گرفته و هرگونه اقدام با هماهنگی انجام شده است


  او درباره وضعیت سهام عدالت گفت:  در ارتباط با سهام عدالت بر اساس تصمیمات اعلام شده اقدام خواهیم کرد و به زودی گزارش را اعلام می‌کنیم.


  تیم اقتصادی دولت دوازدهم کارآمدتر می‌شود


  نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا تیم اقتصادی دولت تغییر خواهد کرد، گفت: مباحث اقتصادی در دولت یازدهم به تنهایی اتخاذ نمی‌شد و در هیات دولت با حضور رییس‌جمهور صورت می‌گرفت و وزارت‌خانه‌ها به تنهایی تصمیم نمی‌گرفتند. سیاست‌ها در ستاد اقتصادی شکل می‌گرفت و سپس اقدام می‌شد.


  او با بیان اینکه شاخص‌های اقتصادی در حال حاضر امیدبخش است، گفت: تیم اقتصادی برای دولت دوازدهم قرار است کارهایی انجام دهد که قطعا کارآمدتر خواهد بود.

  منبع: ایلنا